Czy w sektorze nowych technologii mogą pracować i rozwijać się tylko mężczyźni oraz specjalistki, które posiadają kompetencje techniczne i ukończyły studia inżynieryjne?
Zdecydowanie nie. Brak kierunkowego wykształcenia nie stoi na przeszkodzie, żeby kobiety mogły dołączyć do branży IT i odnosiły sukcesy na miarę swoich pionierek, o których pisała Rita Pater w swoim artykule.
Nie jest niczym nowym, że branża IT jest zdominowana przez mężczyzn, ale jak głoszą niektóre źródła, kobiety stanowią ok. 30% wszystkich pracowników tego sektora i co najważniejsze wskaźnik ten z roku na rok tylko rośnie. Rosnące zainteresowanie branżą IT widzimy również wśród studentek, gdyż blisko 47% osób studiujących kierunki STEM w Polsce (Science, Technology, Engineering, Mathematics), to właśnie kobiety, zaś wg raportu “Kobiety na politechniki”, stanowią one 16% wśród absolwentów kierunków teleinformatycznych.

Jak wejść do branży IT
Branża IT daje szeroki wachlarz możliwości w zakresie rozwoju, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia zawodowego oraz wieku. Do nowych technologii można wejść na wiele ścieżek. Jednym z modeli, który zyskuje na znaczeniu jest przebranżowienie się, które umożliwia wejście do świata IT na każdym etapie życia zawodowego. Wg raportu NFJ “Kobiety w IT 2023”, blisko 42,8% specjalistek swoją przygodę z IT zaczęło właśnie od zmienienia branży. Natomiast co ciekawe, to aż 76% spośród nich, oprócz udziału w kursach, bootcampach, webinarach oraz programach mentoringowych, postawiło również na samodzielną naukę.
Idealnym role model kobiety, która dołączyła do branży IT w dojrzałym wieku jest Masake Wakamiya z Japonii, która w wieku 81 lat wydała swoją pierwszą grę mobilną Hinadan. Aplikację napisała, samodzielnie, zaś umiejętności i wiedzę zdobywała w trakcie lekcji na Skypie prowadzonych przez prezesa jednej z firm technologicznych.
Wśród kobiet odnoszących sukcesy w tym sektorze odnajdziemy m.in. absolwentki kończące studia humanistyczne, nauk społecznych czy ścisłych i przyrodniczych. To potwierdza, że to nie wykształcenie determinuje start kobiet w IT, a ich otwarta głowa oraz chęć rozwoju. Jedynym co może blokować kobiety przed dołączeniem do branży IT są przekonania, że jest to miejsce tylko dla osób o kompetencjach technicznych, a to nie jest prawda – i piszę to z perspektywy osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem rekrutacji do branży nowych technologii.
Kompetencje miękkie na wagę złota
Branża IT zmienia się dynamicznie i jak wskazują dane raportu Deloitte Access Economics, do 2030, ponad 30% stanowisk pracy będzie opierało się o kompetencje miękkie. Jest to wpływ m.in. postępującej automatyzacji i robotyzacji zadań oraz faktu, że zespoły IT coraz częściej współpracują ściśle z biznesem w procesie definiowania, projektowania oraz tworzenia rozwiązań. Ponadto mimo, iż w większości praca w IT wiąże się z pracą zdalną i nie pracujemy w jednym miejscu, to zdecydowanie nadal jest to praca zespołowa.
Dlatego też, kompetencje takie jak inteligencja emocjonalna, komunikatywność, umiejętność współpracy w grupie czy dobra organizacja, stają się na wagę złota wśród specjalistów/specjalistek IT.
Istotnymi kompetencjami z punktu widzenia kobiet pracujących w branży IT (wg raportu NFJ “Kobiety w IT 2023”) są również: umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętności analityczne, krytycznego myślenia, umiejętności prezentacji i autoprezentacji, asertywność oraz umiejętności negocjacyjne.
Kobiety odnajdują się idealnie w branży IT i są pożądanymi pracownikami, nie tylko ze względu na swoje kompetencje techniczne, ale również miękkie.

W ostatnich latach pokazały jak mocno są skoncentrowane na realizacji wyznaczonych celów oraz, że potrafią łączyć swój rozwój kariery w nowych technologiach zachowując przy tym work-life balance oraz nie zaniedbując swoich zainteresowań i innych zobowiązań.
Role jakie najczęściej wybierają kobiety w IT
Branża IT zmienia się nieustannie i jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów, który ma istotny wpływ na pozostałe gałęzie gospodarki. Co i rusz powstają nowe trendy (wpływ technologii cyfrowych na cele zrównoważonego rozwoju) oraz technologie (m.in. low-code/no-code czy wykorzystanie AI), które powodują że na rynku pojawiają się nowe miejsce pracy oraz nowe zawody, zaś inne ulegają ewolucji.
Dane raportu “Women in Tech”, wskazują, że aż 42% ankietowanych kobiet dołączając do branży IT posiada niewielką wiedzę odnośnie stanowisk w IT.
Kobiety pracujące w nowych technologiach mają całą gamę dostępnych ról, w których mogą się rozwijać, a co najważniejsze, to decyzja o wyborze danej ścieżki zawodowej, nie oznacza że w po drodze nie mogą jej zmienić i np. z Testerski awansować na Project Managerkę lub Programistkę.

Obecność kobiet w IT wpływa na tworzenie lepszych technologicznie usług i produktów, które nie są dostosowane tylko do jednej grupy docelowej.
Dlatego dobrze się odnajdują między innymi na stanowiskach związanych z analizą biznesową, tworzeniem oprogramowania czy analizą danych, które pozwalają spojrzeć z szerszej perspektywy na dane rozwiązanie oraz dostosować jego funkcjonalności do poszczególnych odbiorców i ich wyzwań.
Wysoko rozwinięte umiejętności miękkie u kobiet, sprawiają że dobrze się czują również w pracy zespołowej. Nie boją się podejmować ryzyka oraz trudnych decyzji (pokazały to m.in. poprzez wejście do branży IT), dlatego dobrze się sprawdzają w rolach wymagających od nich układania procesów oraz zarządzania zespołem projektowym.
Potwierdzają to również dane raportu “Kobiett w IT 2023”, gdzie widzimy, że najchętniej wybierane przez nie role są związane z testowaniem (14,95%) oraz zarządzaniem projektami (10%). Natomiast na kolejnych miejscach znajdują się specjalizacje związane z wytwarzaniem oprogramowania czyli Backend 8,84%, UX/UI (8%), Frontend (7,84%), Fullstack (4,72%), oraz Product Management (4,92%) i Analiza biznesowa ( 6,84%).
Co ciekawe, dane pokazują nam również, że stosunkowo mało kobiet pracuje w obszarze sztucznej inteligencji (2,66%). Natomiast wierzę, że rosnący trend low code/ no code, który umożliwia użycie AI do tworzenia oprogramowania może to zmienić. Tym bardziej, że według danych Gartnera, w 2024 roku 65% aplikacji będzie bazowało właśnie na tym stacku.
Dlaczego kobiety wybierają branżę IT
Kobiety cenią sobie pracę w branży IT, nie tylko ze względu na fakt wysokich zarobków, niezależności i bezpieczeństwa zawodowego, ale również możliwości pracy zdalnej z dowolnego miejsca na Ziemi i łączenia pracy zawodowej z innymi obowiązkami bez uszczerbku na jakości jej wykonywania.

Dla specjalistek IT ważnym faktorem jest również to, że praca w sektorze technologicznym, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach, które kształtują lepszą przyszłości dla społeczeństwa, m.in. poprzez wykorzystanie potencjału technologii. Dla 50% kobiet najważniejszym czynnikiem przy wyborze nowego pracodawcy jest poczucie, że praca którą wykonują, czyni świat lepszy i ma szerszy wpływ na planetę (badanie Women in Tech przeprowadzone przez PWC).
Branża IT jest bogata w szereg inicjatyw takich jak kursy, bootcampy, webinary czy programy mentoringowe, które umożliwiają kobietom poznanie jej od środka. To również hackathony, w ramach których kobiety mogą zrealizować swój pomysł na aplikacje a nawet własny startup, przy odpowiednim wsparciu mentorów :). Taka szeroka paleta możliwości edukacyjnych, daje szansę na naukę i wejście do sektora technologicznego każdemu, bez względu od grubości jego portfela.
Jedną z takich organizacji jest nasza Fundacja Geeks Like Us, która umożliwia wszystkim niezależnie od płci czy wieku dołączenie do programów upskilling’owych/reskilling’owych w obszarze cyfrowych kompetencji przyszłości. Dlatego już dziś warto śledzić nasze social media i stronę, gdzie można dowiadywać się więcej o naszych nowych inicjatywach, do których zapraszamy nie tylko kobiety 😉
Artykuł napisany w ramach współpracy z Oakywood.
Oakywood to polska marka, która powstała z zamiłowania do drewna i technologii.Tworzy oryginalne drewniane akcesoria i meble, które ułatwiają organizację biura i domu, wspierają ergonomię pracy oraz na nowo definiują jej komfort. To również grupa pasjonatów, których łączą wspólne wartości, czyli jakość, zrównoważony rozwój i szacunek do innych ludzi.
No comment yet, add your voice below!