Skip to content

Od czego zacząć – baza wiedzy new tech

35 źródeł, z których warto czerpać wiedzę, która pozwoli Ci wejść i rozwinąć się w nowych technologiach

Rita: Branża nowych technologii może z zewnątrz wydawać się być taką magiczną bańką, w której firmy stawiają na rozwój pracowników, zależy im na kulturze organizacji, ciekawych produktach. To branża, w której ludzie pracują zdalnie skądkolwiek chcą, a nawet jeśli chodzą do biura, to wiąże się to z pracą w luźnej atmosferze: gaming roomem, partnerskim podejściem do współpracy biznesowej i zawsze dobrą kawą w ekspresie firmowym. Wiele w tym prawdy, ale nie jest ona wszystkim. 

Za tym komfortem, większą stabilizacją, niemal prestiżem i wysokimi wynagrodzeniami kryje się wiele procesów, które ułatwiają współpracę cross-funkcjonalnych zespołów na tyle, by osoby w nich czuły, że wysiłek włożony w projekt ma realne przełożenie na rozwój produktu. 

Magda: Branża nowych technologii dlatego potrzebuje osób z wysoko wykształtowanymi umiejętnościami: komunikacji, organizacji, empatii, strategii, ale też osób potrafiących wyznaczać cele, pracować zespołowo, partnersko. Osób rozumiejących biznes, klientów, potrafiących słuchać strony klienta, biznesu i przekładać je na funkcjonowanie produktu.

Rita: Często mówię, że rynek pracy w nowych technologiach to świat równoległy do tego offline. To rynek pracy, w którym umiejętności z innych branż są transferowalne, a dostęp do przystępnej edukacji, materiałów, źródeł jest otwarty sprawia, że wejście w nowe technologie jest łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Z tego powodu postanowiłyśmy utworzyć artykuł z bazą wiedzy dot. źródeł, do których warto sięgać, z których warto czerpać. Zapraszamy!

Artykuły/ Blogi

 1. Digitally Her,  w prostych słowach o IT – blog, w którym Marta Stopyra opowiada o IT z perspektywy Product Ownera, Managera Projektów i Scrum Mastera.
 2. Jak nauczyć się programowania – jest zarówno podcastem jak i blogiem. Dowiesz się tutaj między innymi jak zacząć swoją karierę z programowaniem oraz jaki język wybrać na początek. 
 3. https://geek.justjoin.it/ – blog serwisu JustJoinIT
 4. https://bulldogjob.pl/readme – blog serwisu Bulldogjob 
 5. https://nofluffjobs.com/pl/log/ – blog serwisu NoFluffJobs 
 6. https://news.mrugalski.pl/ – jest to cotygodniowe zestawienie interesujących linków technologicznych, znalezionych na serwisach społecznościowych i w agregatorach treści typu Reddit czy Hacker News, tak więc jest to dobre miejsce jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w świecie IT. 
 7. Strefa kodera – blog dotyczący programowania. Znajdziesz tutaj sporą dawkę technicznej wiedzy odnośnie tworzenia aplikacji mobilnych, web developmentu oraz nowych technologii. Ale również będziesz mieć okazję przeczytać opisy sprzętu dla programistów czy recenzje książek.
 8. Niebezpiecznik https://niebezpiecznik.pl/ – to blog poświęcony bezpieczeństwu danych w sieci i systemom technologicznym. To miejsce dla wszystkich, którzy o bezpieczeństwie w sieci chcieliby wiedzieć więcej.

Podcasty

 1. Devstyle – jest zarówno podcastem jak i blogiem, na którym są poruszane zagadnienia programistyczne i okołoprogramistyczne. Na blogu możesz między innymi znaleźć felietony na temat zawodu programisty oraz bycia freelancerem, dobrych praktyk programistycznych oraz treści związanych z testowaniem, bazami danych czy architekturze.
 2. Przeprogramowani – podcast prowadzą Marcin Czarkowski i Przemek Smyrdek, którzy prezentują szersze spojrzenie na programowanie, które jest szczególnie przydatne dla początkujących programistów.
 3. O programowaniu bez kaca DevEnv – celem podcastu jest przybliżenie problemów oraz rozwiązań związanych z procesem tworzenia oprogramowania.
 4. Porozmawiajmy o IT – podcast prowadzony przez Krzysztofa Kempińskiego, który przeprowadza wywiady o trendach, technologiach oraz zjawiskach występujących w IT.
 5. Biznes w IT– autorem jest Piotr Bucki, który opowiada o tworzeniu, rozwijaniu i prowadzeniu biznesów o wielomilionowych przychodach, w kontekście branży IT. 
 6. Better Software Design –   to podcast, w którym autorzy wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiają o projektowaniu oprogramowania, architekturze i wyzwaniach z tym związanych.
 7. Pierwsze kroki w IT  podcast, w którym poznasz branżowe słownictwo i zgłębisz zagadnienia, o których każdy programista powinien wiedzieć. W podcaście znajdziesz wskazówki dla początkujących developerów: o tym, jak uczyć się programowania i jak zdobyć pierwszą pracę w branży IT.
 8. Na podsłuchu | Niebezpiecznik – Podcast prowadzony przez ekipę portalu Niebezpiecznik.pl, gdzie poruszane są tematy związane z cyber(nie)bezpieczeństwem w Polsce i na świecie. 
 9. UX po godzinach – podcast opierający się na rozmowach o UX nim z ekspertami branży UX. Projektujesz, badasz, a może chcesz zacząć?
 10. Testowanie oprogramowania Podcast by Ping – pierwszy podcast o testowaniu, dla wszystkich którzy chcą zacząć swoją przygodę jako Quality Assurance w IT.
 11. Tech Writer Koduje – podcast o technicznej stronie tworzenia dokumentacji w IT. Dowiesz się więcej o tym jak wygląda praca Tech Writera oraz jakich używać technologii, narzędzi i rozwiązań.
 12. Ledelse – Podcast o leadershipie w wielu odsłonach. Stworzony przez dwie doświadczone liderki – Monikę Braun i Anitę Warkiewicz

Społeczności

 1. https://stackoverflow.com/ to serwis społecznościowy, który zrzesza programistów z całego świata. Platforma ta umożliwia dzielenie się swoim kodem, jak również zadawać i odpowiadać na pytania oraz szukać rozwiązań problemów. 
 2. https://www.meetup.com/ – miejsce, w którym znajdziesz wydarzenia z każdej dziedziny nowych technologii w Twoim regionie.

Badania

 1. Stack Overflov Developer Survey 2022 – największe na świecie badanie społeczności programistów. Wyniki tego badania pokazują aktualne trendy w branży IT: popularne technologie, sposoby nauki programowania, czy wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach.
 2. Badanie Społeczności IT | Bulldogjob  
 3. Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT | JustJoinIT
 4. Raport Kobiety w IT | NoFluffJobs
 5. Raport Rynek Pracy w IT | NoFluffJobs

Eventy/Wydarzenia

 1. https://eventil.com/ – to wyszukiwarka konferencji technicznych/spotkań, prelekcji/prezentacji z całego świata 
 2. https://crossweb.pl/ – jest to serwis, w którym znajdziesz informacje o wszystkich wartościowych wydarzeniach/konferencjach w Polsce dedykowanych dla branży IT.

Youtube/Vlog

 1. Jak nauczyć się programowania
 2. Bro Code – to kanał, na którym znajdziesz darmowe kursy programowania w takich technologiach jak: Python, Java, C++, C# czy Javascript.
 3. Hello Roman – kanale poświęcony branży IT, a przede wszystkim obszarowi  front-endu. Autor dzieli się ciekawymi tutorialami i wskazówkami odnośnie wykorzystania nowych technologii w pracy jako Frontend Developer
 4. Maciej Wyrodek – ITea Morning – to vlog, w którym Maciej Wyrodej, omawia codziennie dwa artykuły ze świata IT – jeden „Techniczny” (programowanie, testowanie, infrastruktura itp) i jeden „Miękki” (agile, zarządzanie, co się dzieje w biznesie).
 5. Pasja informatyki – jeden z pierwszych vlogów o programowaniu. Znajdziesz tutaj tutoriale dedykowane takim technologiom jak PHP, Javascript, C++.
Artykuł napisany w ramach współpracy z Oakywood.

Oakywood to polska marka, która powstała z zamiłowania do drewna i technologii.Tworzy oryginalne drewniane akcesoria i meble, które ułatwiają organizację biura i domu, wspierają ergonomię pracy oraz na nowo definiują jej komfort. To również grupa pasjonatów, których łączą wspólne wartości, czyli jakość, zrównoważony rozwój i szacunek do innych ludzi.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas jako wolontariusz_ka

Otrzymuj powiadomienia o naszych wydarzeniach